Rio Sports Live

Class 2 & 5A state track and field meet results for the RGV and Coastal Bend

Class 2A
Boys 3200-meter run
Mathew Moralez, Premont: 10:04.11 (Second Place)

Boys Pole Vault
Anthony Meacham, Woodsboro: 17-00 *State 2A meet record (First Place)

Girls Long Jump
Jai’lin King, Refugio: 18-4.25 (First Place)

Boys Long Jump
Anthony Meacham, Woodsboro: 21-10.75 (Third Place)

Girls High Jump
Gabriella Hiraldo, Three Rivers: 5-7.00 (First Place)
Jai’lin King, Refugio: 5-4.00 (Tied Second Place)

Girls Triple Jump
Jai’lin King, Refugio: 36-1.50 (Fifth Place)

Boys 800-meter run
Mathew Moralez, Premont: 1:58.85 (Second Place)
Guadalupe Garcia, Agua Dulce: 2:00.36 (Fifth Place)

Boys 110-meter hurdles
Zavion Wills, Refugio: 15:13 (Fourth Place)

Girls 100-meter Dash
Peyton Oliver, Refugio: 12.28 (Second Place)

Boys 100-meter Dash
Ernest Campbell, Refugio: 10.63 (First Place)

Boys 4X200 relay
Refugio, 1:31.02 (Seventh Place)

Boys 400-meter dash
Caleb Moore, Woodsboro: 51.95 (Ninth Place)

Boys 300-meter Hurdles
Zavien Wills, Refugio: 39.94 (Fourth Place)

Girls 200-meter Dash
Peyton Oliver, Refugio: 25.61 (Second Place)

Boys 200-meter dash
Anthony Meacham, Woodsboro: 22.10 (Fourth Place)

Boys 1600-meter run
Mathew Moralez, Premont: 4:31.67 (Second Place)

Boys 4×400-meter relay
Refugio: 3:25.88 (First Place)

Class 5A
Boys 3200-meter run
Diego Heredia, Sharyland High: 9:31.47 (Sixth Place)
Williams Macias, PSJA Memorial, 9:48.21 (Eighth Place)

Girls Discus Throw
Melanie Duron, Laredo Martin: 45-0.00 (First Place)
Daisy Monie, Sharyland Pioneer: 43-10.75 (Second Place)
Serina Ramirez, Rio Grande City: 39-8.25 (Fourth Place)

Girls High Jump
Emily Jones, Donna High: 5-2.00 (Sixth Place)

Boys Shot Put
Jesse Contreras, Edcouch-Elsa: 53-8.00 (Seventh Place)

Boys Long Jump
Aiden Featherby, Flour Bluff: 21-4.00 (Eighth Place)

Girls 5A Discus Throw
Daisy Monie, Sharyland Pioneer: 139-2 (Fourth Place)
Serina Ramirez, Rio Grande City: 126-10 (Sixth Place)

Boys Pole Vault
Jacob Thomas, Gregory-Portland: (No Height)

Boys Triple Jump
Andre Sanders, Corpus Christi Carroll: 45-4.50 (Fifth Place)

Boys 800-meter run
Williams Macias, PSJA Memorial: 1:55.71 (Sixth Place)

Boys 110-meter hurdles
Clarence McGill, Corpus Christi Moody: 14.56 (Seventh Place)

Boys 100-meter Dash
Joseph Meador, C.C. Veterans Memorial: 10.86 (Ninth Place)

Boys 4×200-meter Relay
Corpus Christi Veterans Memorial, 1:28.08 (Eighth Place)

Boys 400-meter Dash
Connor Williams, Victoria West: 49.34 ( Seventh Place)

300-meter Hurdles
Clarence McGill, C.C. Moody; 38.65 (Eighth Place)

Boys 1600-meter run
Williams Macias. PSJA Memorial, 4:28.20 (Eighth Place)

Girls 4×400-meter relay
McAllen High, 3:59.54 (Eighth Place)







Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *